Profesionalno usmjeravanje

Autor: Franka Frančešević, 26. 4. 2024.

SUDJELOVALI SMO NA

DANU PROFESIONALNOG USMJERAVANJA

U srijedu 24. travnja 2024. godine naši su učenici Jakov Bitto i Pavle Gelenčir uz pratnju nastavnika Dalibora Koprive sudjelovali na Danu profesionalnog usmjeravanja za učenike osmih razreda osnovnih škola područja Daruvara, Garešnice i Grubišnog Polja u kino dvorani „30. svibnja“ Pučkog otvorenog učilišta Daruvar.

Riječ je o projektu koji organizira Hrvatski zavod za zapošljavanje i Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri s ciljem upoznavanja učenika osmih razreda s mogućnostima srednjoškolskog obrazovanja, potrebama tržišta rada i mogućnostima zapošljavanja.

Na početku samog programa moderatorica je predstavila sve škole, učenike koji predstavljaju pojedinu školu te smjerove koje škole upisuju.

Nakon predstavljanja, učenici su odgovarali na postavljena pitanja o svom školovanju - Kako su se odlučili na upis naše škole? Tko ih je ili što ih je motivirao na odabir upisanog programa? Po čemu je naša škola posebna? Što je potrebno za upis pojedinog programa? Ima li škola Učeničku zadrugu i Vijeće učenika? Kako obilježavamo Dan škole? Na koji način provodimo Projektni dan? U kakvim sve projektima sudjelujemo? Kakvi su im planovi nakon završene srednje škole? Što bi poručili osmašima što se tiče upisa u našu školu?

Pavle je istaknuo kako je naša škola jedina škola u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koja ima program Poljoprivredni gospodarstvenik te u vlasništvu ima poljodjelsko dobro.

Jakov je naglasio kako su svake godine rezultati državne mature u našoj školi odlični, a prošlogodišnji maturanti su se svojim rezultatima plasirali među tri posto najboljih maturanata u Hrvatskoj.

Naši učenici su savjetovali osmašima da upišu program koji žele i koji ih zanima, da ne bježe od malih sredina i malih škola, jer je u njima ugodnija i sigurnija atmosfera. A kao dodatni plus istaknuli  su i subvenciju od 150 eura koju Grad Grubišno Polje daje svakom učeniku koji upiše 1. razred naše škole.

Tijekom predstavljanja svake škole, učenici osmih razreda mogli su vidjeti najvažnije informacije o pojedinoj školi i na prezentaciji koja je prikazivana na pozadinskom platnu te su mogli postavljati i sva pitanja koja njih osobno zanimaju.

Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje / Bartola Kašića 1, HR-43290 Grubišno Polje / ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr / ured@ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr