Obilježavanja

Autor: Franka Frančešević, 21. 3. 2024.

SVJETSKI DAN PJESNIŠTVA

„Pjesnici su čuđenje u svijetu“ poznati je stih pjesnika Antuna Branka Šimića. Je li to istina, provjerili su učenici 1.c razreda povodom Svjetskog dana pjesništva koji se obilježava 21. ožujka s ciljem podržavanja jezične raznolikosti kroz pjesnički izričaj.
Učenici su sudjelovali na radionici Svatko može biti pjesnik?! koju je za njih pripremila nastavnica Kristina Vrbicki. Na samom početku učenici su kratko iznijeli mišljenje o tome zašto je poezija tako posebna, a opet tako neprivlačna današnjemu čitatelju, tko sve može biti pjesnik i čitaju li oni poetske tekstove. Uslijedilo je vođeno stvaranje asocijacija na temelju osjetila. Osvijestili su kako se različiti osjećaji, dojmovi i slike mogu potaknuti dodirivanjem različitih predmeta poput kamena, ruže, školjke, slušanjem zvukova ili tužne glazbe, ali i uživanjem u kockici slatke ili gorke čokolade. Uz pomoć asocijacija učenici su tematski odgonetnuli lirsku pjesmu koja se skrivala ispod njihovih materijala. Stoga je istraživački dio radionice završio čitanjem antologijskih pjesama Vesne Parun, Josipa Pupačića i Jure Kaštelana čije su pjesme bile skrivene među materijalima.
Uslijedio je dio radionice u kojem su učenici, pod različitim, pseudonimima, i sami nakratko postali pjesnici koristeći se svojim asocijacijama i pjesničkim slikama stvorenim u prvom dijelu radionice. Jesu li svladali pjesničko umijeće i pjesnički izričaj, svjedočit će stihovi na zidovima njihove učionice, a tko zna, možda jednoga dana i neka objavljena pjesnička zbirka.

Kristina Vrbicki, mag. educ.

Više fotografija pogledajte OVDJE!

Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje / Bartola Kašića 1, HR-43290 Grubišno Polje / ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr / ured@ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr