Projekt Budi svoj

Autor: Franka Frančešević, 10. 11. 2023.

PREVENCIJA OVISNOSTI - PROJEKT „BUDI SVOJ“

Dana 7. studenog 2023. svi učenici prvih razreda sudjelovali su u preventivnom programu "Budi svoj" koji je usmjeren na sprečavanje razvoja svih vrsta ovisnosti među mladima, a osmišljen je od strane stručnjaka Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti. Predavanje je održala Renata Hunjadi Brzović, psihologinja bjelovarskog Zavoda za javno zdravstvo.

Cilj projekta je poboljšanje kvalitete života mladih kroz psihoedukaciju, osvještavanje i prepoznavanje vlastitih potreba te usvajanje zdravih i konstruktivnih stilova života bez sredstava ovisnosti i ovisničkog ponašanja. Projekt naglašava važnost nekonzumiranja psihoaktivnih tvari u doba mladenaštva jer svaka akutna i dugoročna intoksikacija ima destruktivan utjecaj i posljedice na njihov rast i razvoj cijelog organizma, prvenstveno na mozak, a onda i na cijelo tijelo.

Projekt za cilj ima obuhvatiti i roditelje, podsjetiti ih koliko je njihov model ponašanja i komunikacije važan u odgoju njihove djece te da je stabilan obiteljski odnos izrazito važan i moćan zaštitni mehanizam u sprečavanju razvoja ovisnosti, ponuditi im podršku u ulozi roditelja, koja je u današnje vrijeme izrazito izazovna i zahtjevna te ih potaknuti na razmišljanje i na promjenu, ojačati ih u postavljanju jasnih i zdravih granica u odgoju svog djeteta – što je izrazito važno za mentalno zdravlje svakog djeteta, mladog čovjeka i odraslog pojedinca.

Ivan Čegec, prof.

Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje / Bartola Kašića 1, HR-43290 Grubišno Polje / ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr / ured@ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr