Dan Europe

Autor: Franka Frančešević, 7. 5. 2021.

OBILJEŽILI SMO DAN EUROPE

Dan Europe obilježavamo svake godine 9. svibnja. Tada slavimo mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv. Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.

Učenici 4. razreda gimnazije su s nastavnikom Dariom Kovačićem na nastavi Politike i gospodarstva razgovarali o povijesti Europske unije, ciljevima i vrijednostima koje ona promiče te su izradili plakat da podsjete i ostale učenike škole na ovaj dan.

Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje / Bartola Kašića 1, HR-43290 Grubišno Polje / ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr / ured@ss-bkasica-grubisnopolje.skole.hr